Výprava ze Sixie, komiks (Miloš Polášek, Kája Saudek)

Martin Horský: Británie v útržcích novin Výprava ze Sixie je původní český komiks, jehož námět a scénář vytvořil Miloš Polášek. Kresby se ujal Kája Saudek. Komiks byl nakreslen v roce 1971 a v témže roku i vycházel na poslední straně Ostravského kulturního měsíčníku. Takto vyšlo 12 pokračování. Následujícího roku 1972 vyšla, jako barevná příloha magazínu Cicero, celá dosud nakreslená část Výpravy ze Sixie na 24 stranách.

Při koncepci námětu a psaní scénáře se Miloš Polášek nechal inspirovat tehdejšími sci-fi guru Arturem C. Clarkem, Issacem Asimovem, českým Ludvíkem Součkem či kontroverzním Erichem von Dänikenem. Opodál nestál ani tehdy kultovní film 2001: Vesmírná odyssea Stanleye Kubricka z roku 1968.

Komiks Výprava ze Sixie je možno zařadit i do celé menší řady kreslených příběhů, které v Ostravském kulturním měsíčníku vyšly. Jednalo se o humoristicky pojatý příběh z minulosti Potulný Hugo a spol., který Sixii předcházel a komiks Tři mušketýři, který měl následovat.

Sixie nebyla Kájou Saudkem bohužel nakreslena úplně celá, tak jak Miloš Polášek připravil scénář s popisem co má kresba obsahovat. Ze 48 stran, které Polášek napsal, tak byla zpracováno jen něco málo než polovina, 31 stran.

Něco málo k ději

Děj komiksu začíná někdy kolem roku 12 400 před naším letopočtem, kdy se do blízkosti naší planety dostane pěti členná výprava z planety Sixie. Ta je shodou okolností nucena na Zemi nouzově přistát. Nachází zde překvapivě obyvatelné prostředí a rozhodne se vše prozkoumat.
Hlavními postavami jsou členové posádky: velitel Sven, technik Mark, matematik Suzy, lékař Myra, biolog Oleg.

Nové vydání 2014

Komiks v celku dosud nevyšel. Připravováno je nové vydání v dosud nejlepší předtiskové i tiskové kvalitě a zpracování jednotlivých listů. Obsahovat bude všechny nakreslené strany plus informace z originálního scénáře. V případě zájmu se můžete zaregistrovat k zaslání novinek na email  – zašleme vám informace o vydání, s možností rezervace výtisku komiksu před samotným uvedením do prodeje.

Z důvodu již současného zájmu o výtisky nemůžeme následně garantovat dostupnost v knihkupectvích.

Aktualizace 2016: O tom, v jaké podobě přesně komiks vydat ještě nepadlo rozhodnutí. Oba autoři o tom jednají.

Aktualizace 11.1.2018: Vydání komiksu je zatím odsunuto na neurčito. Při stávající situaci by uspokojení všech finančních požadavků nutných k vydání vedlo k příliš vysoké prodejní ceně výtisku komiksu. Tisková data komiksu máme ale připravena. Jestliže chcete dostat informace, jakmile se tisk přiblíží, zaregistrujte svůj email pro zaslání novinek (dáme Vám vědět, pokud komiks vydáme my, případně i pokud tak učiní paní Saudková).