Zařízení pro čtení elektronických knih

Obsah této stránky bychom mohli shrnout větou: Jak číst elektronické knihy. Informace zde uvedené se vám budou hodit nejspíše ještě před pořízením e-knihy.

Pokud máte svou elektronickou knihu v obecně standardním formátu e-knihy je možno ji číst na vícero zařízeních. Čtečky elektronických knih (je jich samozřejmě mnoho druhů od různých výrobců, viz odkaz) nemusí být tou jedinou volbou. Přitom všechny budou podporovat alespoň jeden z běžných formátů e-knih.

Při volbě zařízení pro čtení e-knih můžete uvažovat nad:

Čtečka elektronických knih

Čtečka elektronických knih

Je to dnes asi nejznámější zařízení pro zobrazení e-knih. Specifické je většinou pasivním displayem (sám nesvítí), který využívá technologie tzv. E-ink (elektronického inkoustu). Čtečky jsou tak velmi úsporné na spotřebu energie a nezatěžují oči tak jako například práce s počítačem. Více informací ke čtečkám e-knih >>.

 

TabletTablet

V dnešní době zažívají boom. Jsou to zařízeními, které dokáží plnit hned několik funkcí najednou. Lze je využít pro brouzdání na internetu, přehrávání hudby nebo videa a samozřejmě i čtení elektronických knih. Nevýhodou je aktivně svítící displey, díky kterému tablet vydrží na jedno nabití baterie dle modelu typu využití maximálně 10 hodin. Aktivní display je sice barevný, ale opět může unavovat oči.

PhabletPhablet

Pod pojmem phablet se označují chytré telefony s většími displeyi. Možnosti má tedy stejné jako tzv. smartphony, akorát s výhodou většího zobrazovacího zařízení (displeje).

 

Chytrý telefonChytrý telefon (smartphone)

Dnes využíván mnohými uživateli. Integruje v sobě několik funkcí, ale pro čtení elektronických knih je důležitá funkce možnosti instalace dodatečných aplikací. Patří mezi ně např. Kindle pro Android nebo Kindle pro iOS či iBooks

Počítač, notebookPočítač

V neposlední řadě lze pro čtení e-knih využít i běžné PC. Pro zobrazení formátu PDF postačí prohlížeč PDF, pro formát MOBI prográmek Kindle pro PC nebo i pro ePub KooBits eBook Reader.