Tisková zpráva k vydání odborné monografie 7x10" / Klasická fotografie v digitálním věku

« Pro novináře a tisk

Tisková zpráva ke stažení ve formátu MS Word (.doc; 20 kB)

Ukázka publikace 7x10" / Klasická fotografie v digitálním věku ke stažení ve formátu PDF zde (0,7 MB), ukázku si můžete prohlédnout na internetu i přímo v prohlížeči na této adrese.

Zde naleznete fotografie knihy 7x10" / Klasická fotografie v digitálním věku k užití.

15.10.2012

Miloš Polášek je znám zejména jako tvůrce uměleckých fotografií a autor publikací (monografií) zaměřujících se na tato díla (http://polasek.enface.cz/publikace/). Nicméně již od 70. - 80. let 20. století experimentoval také s fotografickými technikami, které následně užíval ve své tvorbě. Nyní při realizaci projektu RE-ART (http://polasek.enface.cz/re-art/) vytvořil a otestoval vlastní techniku spojující digitální zachycení obrazu (to „nové“) a klasický mokrý fotochemický proces (to „staré“).

Vznikl tak Poláškův „receptář“ s názvem 7x10" / Klasická fotografie v digitálním věku, který přináší popis autorovy původní techniky – práce s digitálními daty (fotografie z libovolného digitálního fotoaparátu), přitom její následné zpracování v domácích podmínkách do podoby klasické fotografie (na světlocitlivý materiál s životností mnoha set let). Publikace pracuje s tzv. digitálními negativy. Polášek podrobně popisuje postupy jak je nejlépe připravit aby vznikl požadovaný efekt, dále vlastní recept na přípravu světlocitlivé emulze i návod na přípravu vlastních fotografických papírů.

Publikace tak přináší alternativu k dnes tak hojně rozšířeným digitálním tiskům, které fotografii připravily o punc originálu. S autorovým postupem si může téměř každý fotograf vytvořit vlastní originální fotografie, které budou mít na rozdíl od vytištěných fotografií specifický vzhled, trvanlivost a zejména i jistou uměleckou hodnotu. Pro samotnou expozici může fotograf využít zakoupených fotografických papírů nebo si připravit i své vlastní. Nepotřebuje žádný zvětšovací přístroj ani další speciální vybavení. Vystačí si pouze se zdrojem světla – žárovkou a několika miskami.

Miloš Polášek navrhl i sám prakticky odzkoušel tuto techniku a postup (výsledek můžete zhodnotit i v jeho projektu RE-ART http://polasek.enface.cz/re-art/ i následně vydané obrazové monografii Akt / RE-ART http://www.enface.cz/akt-re-art/). Zájemci tak mohou vyjít ze svých vlastních digitálních fotografických dat, a pomocí autorových návodů si připravit digitální negativ, světlocitlivou emulzi (a tedy i vlastní fotografické papíry) i roztoky potřebné k následnému vyvolání obrazu na těchto papírech. Nemusí tak být nijak závislí na produktech výrobců, kteří klasický „mokrý proces“ tvorby fotografií pro malý zájem širší populace postupně opouštějí. Při tvorbě se přitom mohou plně soustředit na tvůrčí stránku – pokusy s nejlepším nastavením jednotlivých kroků již za ně vykonal právě autor.

Publikace 7x10" / Klasická fotografie v digitálním věku se nevěnuje pouze samotnému postupu vyvolání fotografií, ale i přípravě digitálních dat. Vytvoření digitálního negativu a jeho exponování na světlocitlivý papír totiž vyžaduje specificky upravená data. I díky tomu vytváří tento postup originální výtvory. Navíc je zde prostor pro další úpravu obrazu. Je možné tvořit fantaskní obrazy, které by za použití klasického fotografického filmu nemohly vzniknout. Digitální podkladová data je umožňují – a přitom v kombinaci s klasickou fotografií působí věrohodně, reálně, poctivě.

O Miloši Poláškovi

Miloš Polášek (*1939) je ostravský rodák, grafik a fotograf. Svou fotografickou cestu začal v 50. letech 20. století, kdy se nadchnul pro nový způsob zachycení reality – fotografii. Svou kariéru přitom započal jako sportovní fotoreportér deníku Mladá Fronta. Již v 60. letech se poté stává předsedou poradního sboru pro fotografii, přednáší na lidové konzervatoři a vystavuje. Následně okouzlen francouzskou avantgardou a dílem Man Raye přechází k využití fotografie jako prostředku téměř čistě výtvarného vyjádření. Experimentuje se speciálními fotografickými technikami a fotochemickými postupy. Jím vynalezená metoda postupně exponované izohélie mu umožňuje již v 70. a 80. letech 20. století vytvářet monumentální fotografiky do veřejných prostorů v bezzrnném provedení (tzv. mokrý chemický tisk). Následně experimentuje i s barvou u svých chromatografií – vícebarevných fotografikách z původně černobílých negativů. V poslední době se věnuje zejména restauraci starých technik a jejich aplikaci a inovaci pro moderní dobu. To prezentuje i svou poslední odbornou publikaci. Další informace o autorovi na jeho webu (http://polasek.enface.cz) nebo viz životopis (http://polasek.enface.cz/zivotopis/)

Recenze publikace 7x10

V případě vašeho zájmu o recenzi 7x10" / Klasická fotografie v digitálním věku nás prosím kontaktujte. Je možno se domluvit na předání knihy k recenzi.