Tisková zpráva k vydání monografie Akt / RE-ART Miloše Poláška

« Pro novináře a tisk

Tisková zpráva ke stažení ve formátu MS Word (.doc; 20 kB)

Ukázka monografie Akt / RE-ART v PDF ke stažení zde (0,8 MB), ukázku si můžete prohlédnout na internetu i přímo v prohlížeči na této adrese.

Fotografie knihy Akt / RE-ART k užití.

15.10.2012

Po kratší pracovní odmlce ve vydávání vlastních publikací, během které dolaďoval nové aplikace vlastní fotografické techniky, přichází grafik a fotograf Miloš Polášek (http://polasek.enface.cz) (*1939) se dvěma novými publikacemi. Jednou z nich je autorská umělecká fotografická monografie a druhou odborná publikace s popisem skloubení moderní digitální fotografie s klasickým „mokrým“ fotochemickým procesem tvorby obrazu.

Poláškova reprezentativní autorská monografie nese název Akt / RE-ART. Spojuje tak jeden z pro něj významných objektů – ženské tělo a figurální akty – s jeho na poslední výstavě (http://polasek.enface.cz/tiskova-zprava-k-vystave-re-art-milos-polasek/) představenou technikou, tak zvanými „re-arty“ (projekt RE-ART http://polasek.enface.cz/re-art/). Ty autor pojímá ve dvou základních polohách. Jako černobílé originály vytvořené na jeho původní a vlastnoručně připravené stříbrné želatinové emulzi. Druhou část jako barevné irealistické fotoobrazy ve velkých formátech.

První poloha – černobílé originály – je prezentována faksimilemi originálů vytvořených formou fotografických kontaktů (metoda přímého kopírování obrazu 1:1 z velkoformátových negativů na fotografický papír bez procesu zvětšování). Druhou polohu poté tvoří soubor RE-ART (49 originálů) reflektující a komunikující s tvorbou autorů světoznámých aktů z tzv. „moderní klasiky“ jakými jsou například Modigliani, Picasso, Degas, Beckmann, Dalí, atd. Vše v irealistické poloze komponovaných obrazů autorovy vlastní „fotografické reality“. Po výstavě (http://polasek.enface.cz/tiskova-zprava-k-vystave-re-art-milos-polasek/) jsou nyní prezentovány i na webových stránkách (http://polasek.enface.cz/re-art/).

Za finanční podporu při vydání této publikace děkujeme Statutárnímu městu Ostrava.

Monografie Akt / RE-ART má formát 235x285 mm a je tištěna duplexním a barevným tiskem na těžké křídě. Obsahuje český a anglický text, a má šitou polotuhou vazbu. Doporučená cena publikace je 567 Kč s daní, ISBN 978-80-87264-11-9. Jedná se o reprezentativní obrazovou publikaci s určením nejen jako dárek.

Kniha bude mít křest v Domě knihy Librex v Ostravě 13. 11. 2012 v 17 hod. V prodeji bude poté od 1.11.2012. V eshopu En Face je k dostání v předprodeji se slevou a poštovným zdarma do 25.10.2012.

O Miloši Poláškovi

Miloš Polášek (*1939) je ostravský rodák, grafik a fotograf. Svou fotografickou cestu začal v 50. letech 20. století, kdy se nadchnul pro nový způsob zachycení reality – fotografii. Svou kariéru přitom započal jako sportovní fotoreportér deníku Mladá Fronta. Již v 60. letech se poté stává předsedou poradního sboru pro fotografii, přednáší na lidové konzervatoři a vystavuje. Následně okouzlen francouzskou avantgardou a dílem Man Raye přechází k využití fotografie jako prostředku téměř čistě výtvarného vyjádření. Experimentuje se speciálními fotografickými technikami a fotochemickými postupy. Jím vynalezená metoda postupně exponované izohélie mu umožňuje již v 70. a 80. letech 20. století vytvářet monumentální fotografiky do veřejných prostorů v bezzrnném provedení (tzv. mokrý chemický tisk). Následně experimentuje i s barvou u svých chromatografií – vícebarevných fotografikách z původně černobílých negativů. V poslední době se věnuje zejména restauraci starých technik a jejich aplikaci a inovaci pro moderní dobu. To prezentuje i svou poslední odbornou publikaci. Další informace o autorovi na jeho webu (http://polasek.enface.cz) nebo viz životopis (http://polasek.enface.cz/zivotopis/)