ISBN číslo

ISBN nazývané také ISBN číslo je kód, který jednoznačně identifikuje tištěnou nebo elektronickou knihu. Jedná se o zkratku z anglického termínu "International Standard Book Number" v překladu "mezinárodní standardní číslo knihy".

Ne všechny publikace či e-knihy jej mají, ale veškeré materiály vydané profesionálními vydavateli toto číslo mají přiděleno.

K čemu je ISBN dobré

Jedná se o mezinárodní jednoznačný identifikátor knihy či eknihy. Slouží k jejímu nalezení, citaci a automatizaci v prodejním procesu.

U odborných a vědeckých publikací je ISBN dnes nutností, protože takovýto zdroj je možno jednoznačně citovat a nalézt v kterékoliv knihovně na světě. Obecně poté u jakéhokoliv tištěného (či elektronického) materiálu je známkou, že se jedná o tiskovinu (i v elektronické podobě) jejíž obsah má svou váhu. Přirovnání bych mohli udělat s webovou stránkou. Pokud má někdo webové stránky na adrese: jan-novak.weby.moje-stranky.cz ať už na svůj web uveřejní jakkoliv důležité informace, jejich důvěryhodnost bude s těží poloviční oproti informacím na stránce s adresou: www.jan-novak.cz . Analogii bychom mohli učinit i se sídlem firmy v bytě v "paneláku" na okraji města a nebo na Václavském náměstí. Můžeme tedy říci, že ISBN je taková pomyslná adresa "na Václavském náměstí" pro jakoukoliv knihu či eknihu.

Jak ISBN číslo získat

Pokud vydáte svůj rukopis v našem vydavatelství, ISBN číslo knize (či e-knize) přidělíme v rámci úkonů spojených s vydáním. Je to nejjednodušší cesta k jeho získání.

V případě, že jste malým vydavatelem či tiskárnou, jsme schopni vám ISBN přidělit. V tomto případě nás kontaktujte.

Naše vydavatelství standardně přiděluje ISBN u námi vydávaných tištěných publikací i při vydání e-knihy.