Formáty elektronických knih

Formátů elektronických knih (e-knih) je několik, v praxi se ale setkáte jen s těmi nejpoužívanější. Důležité u formátů je, aby zajišťovali že je čtenář bude moci bezchybně otevřít, a ideálně aby v nich byly uloženy informace o tom, kdo je zakoupil (ochrana proti kopírování). My zde přinášíme nejdříve přehled těch důležitých a následně těch, které nejsou pro čtenáře ani autory zase tolik důležité.

Kindle Mobi
Přípona: .mobi, .prc
Formát rozšířený a oblíbený zejména díky čtečce e-knih Amazon Kindle, která je podporuje. Formát podporuje obrázky i formátování textu. Umožňuje vstřícné sociální DRM. Data jsou komprimována.

ePub
Přípona: .epub
Standardizovaný formát mající široké možnosti. Umožňuje použití obrázků, definování stylu textu i ochranu díla autora pomocí neobtěžujícího sociálního DRM. Data jsou komprimována.

PDF
Přípona: .pdf
Formát souborů používaný pro mnohé účely na počítači. Při nadefinování rozměrů dokumentu dle velikosti displaye čtečky zajišťuje věrné zobrazení na jakémkoliv zařízení. Od počítače, přes čtečky až po tablety. Podporuje sociální DRM.

Dalšími, méně používanými, formáty jsou například TXT, HTML, PDB, KF8. Elektronické knihy v těchto formátech ale u českých běžných distributorů nekoupíte. Nestaly se nepsaným standardem v tomto odvětví.


Doporučujeme i další základní informace o e-knihách.

Pokud jste autor, může vás zajímat Jak vydat elektronickou knihu.