Čtečky elektronických knih

Čtečka e-knih Amazon Kindle 5V případě e-knih jsou čtečky elektronických knih jakýmsi prvním logickým zařízením na kterém je lze číst. Existují i další zařízení, ale čtečky e-knih jsou prostě trochu (či více) lepší.

Mezi jejich důležité vlastnosti patří:

  • na jedno nabití baterie vydrží bez problémů i několik týdnů (cca 3-4)
  • mají pasivní display technologie e-ink (elektronického inkoustu), který neunavuje oči
  • v 90 % případů mají Wi-Fi připojení
  • knihy lze jednoduše nahrát z počítače přes USB kabel, nebo dokonce zaslat e-mailem (viz Jak nahrát e-knihu do čtečky)
  • existují i modely s 3G internetem, který je v ČR, SR i zahraničí zdarma

Dnes prodávané e-knihy jsou ve formátech, které jsou uzpůsobeny tak, aby se ideálně zobrazovaly ve čtečkách ale i dalších zařízeních.

Velkou výhodou čteček e-knih je, že energii baterie využívají vlastně jen při překlesování stránek knihy. Tedy výdrž je více méně omezena počtem „otočení“ elektronických stran knihy. Samozřejmě používání Wi-Fi nebo 3G připojení k internetu výdrž čtečky může značně ovlivnit.

Nově jsou dostupné i modely, které byť mají pasivní display, mají i LED podsvícení, které je možno využít při čtení po tmě v posteli nebo například v letadle či autobuse. U „klasických“ pouze pasivních displayů bylo nutno si dokoupit externí LED lampičku.

Aktuálně je možno na českém trhu nalézt méně známy značky čteček, které jsou ale levnější a nebo vsadit na některou z těch známějších, ale poté je nutno očekávat nepatrně vyšší cenu.

Mezi u nás asi nejznámější čtečku patří Amazon Kindle ve svých verzích 3, 4, Touch a poslední Kindle 5.

Amazon Kindle 5 WiFi bez reklam lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>